Jak zacząć pisanie pracy magisterskiej i jak się do tego przygotować psychicznie?

Najtrudniej jest zacząć. Ta popularna domena sprawdza się również w przypadku pisania pracy magisterskiej. Sam początek pisania wymaga od nas zwykle najwięcej wysiłku i zaangażowania, później idzie już z górki. Co w takim razie możemy zrobić, by pisanie pracy przyszło nam łatwo i bezboleśnie? Przede wszystkim starannie wybrać temat.

Większość studentów nie przykłada do tego większej wagi, zakładając, że bez względu na to, jaki temat się zdecydują, pisanie pracy będzie dla nich równie uciążliwe. Nic bardziej mylnego - wybierając interesujący temat, z dużym dostępem do różnych materiałów znajdziesz się w znacznie lepszej sytuacji, niż gdybyś zdał się przy wyborze tematu na przypadek. W rzeczywistości przygotowanie materiałów to najtrudniejszy etap, na którym opiera się pisanie prac.

Dysponując dobrymi materiałami, jesteś w stanie napisać pracę na każdy temat. Dlatego, zaraz po tym jak lista dostępnych tematów zostanie opublikowana, poświęć nieco czasu na mały rekonesans, który pozwoli ustalić Ci, które z prac będzie pisało się łatwiej od innych. Wybór dobrego tematu to połowa sukcesu. Druga połowa to odpowiednie nastawienie psychiczne. Warto uświadomić sobie, że przy odrobinie wysiłku jesteś w stanie napisać pracę w przeciągu kilku tygodni. To znacznie lepsze rozwiązanie niż rozwlekanie pisania pracy na kilka miesięcy. Postaraj się więc zmobilizować - im szybciej zabierzesz się za pisanie pracy, tym lepiej. Dobrym pomysłem może okazać się rozłożenie pisania pracy na kilka etapów i przypisanie każdemu z nich nieprzekraczalnego terminu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.