Prace magisterskie o wiele łatwiej napisać mając już prace licencjackie. Jest to duże ułatwienie, dla osób decydujących się na drugi stopień. Wiedzą na czym polega pisanie pracy, jak się do tego zabrać, jak ma wyglądać ogół. Sama obrona to też doskonałe przygotowanie, dzięki temu wchodząc na drugi stopień student wie co go czeka. Dzięki temu może lepiej przygotować się oraz ewentualnie mniej błędów popełnić.
Dlaczego taki system powstał można zadawać pytanie. Student tak naprawdę na tym nie straci. Pisząc prace magisterskie studenci mogą czuć się bardziej pewni. Kończąc licencjat mają wolną drogę, nie są zobowiązani dalej się uczyć. Istnieje możliwość wyjazdu, zmiany kierunku, zmienienia trybu studiów. Nie trzeba całkowicie przekreślać lat nauki, tylko dlatego że dana specjalizacja czy kierunek przestał jednostkę interesować.
System bolońskim daje możliwość ukończenia studiów drugiego stopnia za granicą. Nie każdy ma ochotę studiować pięć lat w Polsce na jednej uczelni. System boloński znacznie wszystko ułatwia. Prace magisterskie za za granicą mogą wyglądać inaczej. Student szukając pracy w Polsce może zabłysnąć przed pracodawcą. Więcej jest plusów niż minusów wprowadzenia systemu bolońskiego. Student może tylko zyskać.